Małgorzata Hutek - PSALMY

 

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Dobre Kino: Historia Marii – Warszawa / Dobre Miejsce (23 września 2017)

2017/09/23

15 PLN
Historia Marii - film w Dobrym Miejscu

Już 23 września 2017 o 18.00 Dobre Miejsce rozpoczyna sezon kinowy – „Historia Marii” to poruszająca opowieść o miłości, wierności i wytrwałości. Wprowadzenie do filmu oraz dyskusję po projekcji poprowadzi redemptorysta, teolog duchowości, publicysta i filmoznawca ksiądz dr Marek Kotyński (wykładowca PWTW). Bilety w cenie 15 zł do kupienia na www.chrzescijanskiegranie.pl lub stacjonarnie w sklepie na ul. Dewajtis 3 w Warszawie.

„Historia Marii” to oparty na faktach poruszający filmowy portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Jej przypadek stał się głośny dzięki francuskiemu profesorowi Louisowi Arnouldowi, który w 1910 roku opublikował obszerne stadium na jej temat, zatytułowane „Ames en prison” (przetłumaczone na angielski jako Imprisoned Souls/Uwięzione dusze).

Książka bardzo szybko zyskała popularność, miała wiele wydań i przetłumaczono ją na kilka języków. Kolejną inspiracją reżysera była również Helen Keller, znacznie bardziej znana amerykańska odpowiedniczka Marie Heurtin, urodzona 5 lat później w Stanach Zjednoczonych, która utraciła wzrok i słuch w wieku 19 miesięcy. W wyniku terapii prowadzonej przez jej niewidomą nauczycielkę Anne Sullivan, Keller nauczyła się pisać, czytać i mówić, a potem została pisarką i społeczną aktywistką. „Historia Marii” porównywana jest przez krytyków do takich filmów, jak: „Dzikie dziecko” François Truffauta, „Cudotwórczyni” Arthura Penna, czy „Camille Claudel, 1915” Bruno Dumonta.

Na uwagę w zasługują tu dwie wybitne kreacje aktorskie. Rolę niepełnosprawnej Marie zagrała niesłysząca, debiutująca na ekranie Ariana Rivoire – młoda dziewczyna, spotkana przez reżysera w instytucie dla osób niedosłyszących, z którym współpracował on podczas zbierania materiałów do filmu. Rolę Siostry Małgorzaty zagrała z kolei Isabelle Carré, która wystąpiła w innym filmie reżysera Romantics Anonymous i nagrodzona została w 2003 roku nagrodą Césara dla Najlepszej Aktorki za rolę w filmie Beautiful Memories.

Będzie to drugi pokaz tego tytułu w Dobrym Miejscu, w grudniu 2016 roku film zobaczyło przeszło 100 osób. Film pokazywany w ramach Forum Filmów Nie-Zwyczajnych.

KUP BILET >>>

KIEDY: 23 września (sobota) 2017, godzina 18:00, Film od 10 r.ż.

GDZIE: DOBRE MIEJSCE wej. B ul. Dewajtis 3, Las Bielański, Warszawa.

BILETY w cenie 15 zł do nabycia on-line na stronie sklepu „Chrześcijańskie Granie”. Stacjonarnie od 1.09 w Dobrym Miejscu wej. B w godz. pracy sklepu „Chrześcijańskie Granie” oraz godzinę przed seansem w dniu wydarzenia.

Tytuł oryginalny: Marie Heurtin Produkcja: Francja, 2014, Czas trwania: 94 min. Reżyseria: Jean-Pierre Amèris Zdjęcia: Virginie Saint-Martin Producenci: Denis Carot, Sophie Revil Występują: Isabelle Carré, Ariana Rivoire, Brigitte Catillon, Noémie Churlet

Szczegóły

Data:
2017/09/23
Koszt:
15 PLN
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,

Organizator

Dobre Miejsce – Katolickie Centrum Kultury
Email:
kultura@dobremiejsce.org
Strona internetowa:
www.dobremiejsce.org

Miejsce

Dobre Miejsce
ul. Dewajtis 3
Warszawa, 01-815 Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.dobremiejsce.org

chrzescijanskie granie_logo_malutkie

Jeśli chcesz znaleźć płyty tego i innych wykonawców – wejdź na www.chrzescijanskiegranie.pl – największy sklep z dobrą muzyką w Polsce.

Play&Pray - Królestwo