Mietek Szcześniak - Nierówni

Promienie Ciszy CD

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Orszak Trzech Króli 2018 – Polska

6 stycznia

Orszak Trzech Króli

Po raz kolejny ulicami polskich (i nie tylko) miast przejdzie Orszak Trzech Króli! 6 stycznia 2018 odbędą się największe publiczne jasełka na świecie!

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania wspólnoty lokalnej społeczności. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe przedstawienie.

W tym roku Orszaki przejdą ulicami ponad 600 miejscowości w Polsce, ale też na całym świecie m.in. Wielkiej Brytanii czy też USA.

JEŚLI JESTEŚ CIEKAWY GDZIE ODBĘDĄ SIĘ ORSZAKI:

SPRAWDŹ NA MAPIE >>>

Orszak Trzech Króli – historia:

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Dziś trudno uwierzyć, że impreza zakrojona na tak szeroką skalę – angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach w wielu miejscowościach w Polsce i zagranicą – narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia.

Po raz pierwszy jasełka zorganizowano w 2005 roku w skromnych, kameralnych warunkach – na zwykłej szkolnej scenie. Od początku kluczowym założeniem było, by w przedstawieniu udział brały wszystkie dzieci. Dlatego w roku 2008 szkolne jasełka w jeszcze bardziej interesującej i profesjonalnej oprawie przeniesiono na deski warszawskiego teatru Buffo. Jasełka wystawione przez małych aktorów na prawdziwej scenie spotkały się z życzliwym zainteresowaniem mediów.

I o ile właściwa historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja, to szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów “Żagli” – wystawiane najpierw na scenie szkolnej, a później teatralnej – mogą być traktowane jako “prahistoria” Orszaku.

To tu bowiem w 2009 roku pojawił się odważny pomysł, by dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej – w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. Orszak wyruszył na ulice stolicy po raz pierwszy w 2009 roku.

Zobacz też: Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek 2017 – Będzin

W tej zakładce możesz prześledzić historię Orszaku od 2009 roku, kiedy przeszedł ulicami Warszawy, by w 2010 jeszcze mocniej zaznaczyć swoją obecność. W roku 2011 przyłączyło się 5 innych miast, w 2012 było to już 24 polskich miejscowości, w 2013 dołączyła również zagranica. 6 stycznia 2013 roku Orszak Trzech Króli odbył się w 96 miejscach na świecie (w tym również na innym kontynencie). 6 stycznia 2014 r kolędujące Orszaki przeszły ulicami 187 miejscowości, na 3 kontynetnach, w 7 krajach. 6 stycznia 2015 r. Orszak Trzech Króli to 330 miejscowości, na 3 kontynentach, w 8 krajach. 8. edycja Orszak Trzech Króli – 6 stycznia 2016 r. odbyła się w 420 miejscowościach, na 3 kontynentach,w 16 innych krajach, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA, Ukrainie, Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze!

Orszak Trzech Króli - Warszawa

Orszak Trzech Króli 2015 – Warszawa / fot. Mateusz Stolarski

Orszak Trzech Króli w liczbach:

– Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Po prostu nr 1!

– na tylu kontynentach odbędzie się Orszak Trzech Króli w 2017 roku.

konkursów towarzyszy przygotowaniom do Orszaku Trzech Króli

– od tylu lat (od 2011 roku) 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy.

– już po raz dziewiąty Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami polskich miast.

21 orszaków przejdzie 6 stycznia poza granicami Polski.

208 kolęd i pastorałek zawiera aplikacja kolędowa przygotowana na Orszak 2017.

515 orszaków przejdzie ulicami polskich miejscowości w 2017 roku.

900 prac zgłoszono w 2016 roku na konkurs plastyczny.

1000 szkół zgłosiło udział w Orszaku 2017.

1545 królów wraz z kolorowymi orszakami wyruszy za gwiazdą do stajenki.

350 tys. śpiewników z kolędami trafi do rąk uczestników Orszaku 2017.

700 tys. kartonowych koron przygotowano dla uczestników orszaków w Polsce i za granicą.

2 mln – oglądalność Orszaku 2016 (w samej TVP)

Szczegóły

Data:
6 stycznia
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Organizator

Fundacja Orszak Trzech Króli
Strona internetowa:
http://orszak.org/

Miejsce

Polska
Polska + Google Map

chrzescijanskie granie_logo_malutkie

Jeśli chcesz znaleźć płyty tego i innych wykonawców – wejdź na www.chrzescijanskiegranie.pl – największy sklep z dobrą muzyką w Polsce.