Mate.O – On Moim Panem (z albumu „Pieśni Naszych Ojców”) [teledysk]

„Od wieków, dzięki tym pieśniom ludzie się spotykali, przybliżali do Boga i siebie nawzajem. Ich wspólny śpiew był międzypokoleniowym i wspólnym doświadczeniem” – tak o nowej płycie „ Pieśni Naszych Ojców ” mówi Mate.O (Mateusz Otręba). Ukaże się ona już 27 maja, a tymczasem w sieci pojawił się pierwszy singiel: On Moim Panem. Album ukaże się pod patronatem Chrześcijańskiego Grania, będziecie mogli także kupić ją w naszym sklepie.

 

To zdecydowanie największy projekt płytowy jaki do tej pory artysta zainicjował. Muzycy nagrali wspólnie ponad 70 minut muzyki, interpretując pieśni które powstawały na przestrzeni 1500 lat. Wśród wybranych na ten album pieśni, są również trzy śpiewane stricte w polskiej tradycji (Zamojszczyzna, Beskid Żywiecki i Śląski) oraz  średniowieczne (VI i VI wiek). Do tekstu jednej z pieśni Jana Kochanowskiego ( Czego chcesz od nas Panie) Mate.O napisał nową muzykę, inspirowaną muzyką ludową. Płyta została zrealizowana z wielkim rozmachem. W nagraniach udział wzięło kilkunastu znakomitych, folkowych, jazzowych i rockowych muzyków, m.in. Natalia Niemen, Joachim Mencel (Ewa Bem, Jan Ptaszyn Wróblewski, Brad Terry) , Paweł BZIM Zarecki (Anna Maria Jopek, Mietek Szcześniak, Pat Metheny, Natalia Niemen), Kasia Gacek-Duda (Królestwo Beskidu), Mirek Stępień (Budka Suflera) czy Irek Głyk (SBB, Bernard Maseli). Oprócz instrumentalistów na płycie wspólnie zaśpiewały dwa poznańskie dziecięce chóry gospel, chór Gospel Joy oraz górale z Beskidu Żywieckiego – Monika Wałach z synami.

Za brzmienie albumu  „Pieśni Naszych Ojców” odpowiedzialny jest sam Mate.O (współproducent) oraz Mirek Stępień (producent płyty). Do zmiksowania płyty Mate.O zaprosił wybitnego realizatora dźwięku, zdobywcę nagrody Grammy za realizację dźwięku – Voytka Kochanka.

„Nasza droga wiary nie zaczęła się od nas i na nas nie ma się zakończyć. Przed nami byli Ci, którzy dali świadectwo swej wiary i to dzięki nim my dzisiaj jesteśmy. Wierzę, że to co cenne, a co być może do tej pory dla wielu z nas mało znane, ukryte, może sprawić, że przez pokorne odkrywanie stanie się kolejnym zaczynem do pełniejszego i twórczego wyrażania osobistego – a także wspólnego – uwielbiania Chrystusa w teraźniejszości. Również z wizją zwróconą ku przyszłości. Kiedy miałem trzynaście lat, wyśpiewując jedną z tych starych pieśni usłyszałem głęboko w sercu Jego głos. Kolejne kilkanaście godzin było przełomowymi w moim życiu. Dzisiaj, po latach sięgam do starych hymnów z wdzięcznością. Stały się one również inspiracją dla mojej niespełna dwudziestoletniej już twórczości pisania piosenek. To dzięki spisanemu objawieniu w pieśniach miałem i nadal mam się od kogo uczyć. Sięgam jednak do nich nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla moich ukochanych synów i pokoleń, które przyjdą po nich.” – mówi o inspiracji do nagrania płyty sam Mate.O

Muzycy, którzy wzięli udział w nagrania płyty PIEŚNI NASZYCH OJCÓW:

Mate.O – głos, bouzouki, gitara
Mirek Stępień – bas, akordeon
Natalia Niemen – głos
Jadźka Kłapa-Zarecka – głos, saksofon altowy
Kasia Gacek – Duda – flet poprzeczny, skrzypce, piszczałki beskidzkie, flet chiński dizi, sopiłka
Piotr „Damaś” Damasiewicz – trąbka
Paweł „Bzim” Zarecki – fortepian, instr. klawiszowe
Joachim Mencel- fortepian, lira korbowa
Tomas Celiz Sanchez- instr. perkusyjne
Adam Szewczyk – gitara
Wojtek Gąsior – bas akustyczny
Irek Głyk – perkusja
Maciej „Kocin” Kociński – saksofon tenorowy i sopranowy
Monika Wałach – głos, skrzypce
Benjamin Wałach – altówka
Martin Wałach – kontrabas
Chór Gospel Joy oraz Chóry Kids Gospel Joy Poznań i Kids Gospel Joy Suchy Las,
Skauci Royal Rangers z Poznania pod batutą Agnieszki „Bacy” Tomaszewskiej

 

PIEŚNI NASZYCH OJCÓW – tracklista:

Mate.O - Pieśni Naszych Ojców1.INTRO

2. ON MOIM PANEM   7:48
pieśń irlandzka, VI wiek

3. ŚWIĘTY, ŚWIĘTY, ŚWIĘTY  5:53
sł.Reginald Heber (1783-1826), muz. John Bacchus Dykes (1823-1876

4. CZEGO CHCESZ OD NAS PANIE    5:31
sł. Jan Kochanowski, muz. Mateusz Otremba

5. PRZEZ DOBRĄ MOC TWĄ  7:57
sł. Dietrich Bonhoeffer, muz. Siegfried Fietz (1971)

6. BLIŻEJ, O BLIŻEJ          3:37
Lelia Morris (1862-1929)

7. WSZYSTKA MOJA NADZIEJA U BOGA MOJEGO 1:29
Pieśń ludowa z zamojskiego

8. CHWALŻE MA DUSZO  6:10
sł. Joachim Neander (1650-1680) muz. Lobe den Herren

9. CZYŻ TRON TWÓJ PANIE   5:52
sł. J. Prochanow, muz. – J.S. Bach

10. CIEBIE BOŻE CHWALIMY  2:29
Te Deum Laudamus – muz i sł tradycyjne

11. JAK BŁOGO WIEDZIEĆ   7:00
sł. Fanny Crosby, muz. Phoebe P. Knapp

12. NIE W WYMOWIE SŁÓW  5:17
autor nieznany

13. KADOSZ  8:00
Paul Wilbur

14. OJCOWSKI DOM   4:51
Jan Kubisz (początek XXw.)

 

Płytę ” Pieśni naszych Ojców ” kupisz już od 27 maja na www.chrzescijanskiegranie.pl, a tymczasem polecamy inne dobre PŁYTY >>

Souadrion - Tylko Miłość

Może Ci się również spodoba