Stanisław Kostka w rytmie hip-hopu – relacja z Projektu Kostka 2018

W miniony weekend (7-9 września 2018) po raz ósmy odbył się w Złotowie Projekt Kostka – jedyny w Polsce festiwal chrześcijańskiego hip-hopu, organizowany przez misjonarzy Świętej Rodziny. Koncerty, konkursy i spotkania z artystami wypełniły miasto!

Przez trzy dni Projektu Kostka 2018 młodzież szkół średnich mogła uczestniczyć w warsztatach, spotkaniach i koncertach. „Słuchamy tego, czego słucha młodzież, a oni słuchają dziś hip-hopu” mówią organizatorzy i podkreślają, że ten gatunek z natury nastawiony jest na przekaz słowa i dlatego też pomocny w  ewangelizacji.

Wydarzeniu patronuje św. Stanisław Kostka, którego 450. rocznica śmierci obchodzona jest w tym roku i od którego Święto Młodych na Krajnie w diecezji bydgoskiej otrzymało swoją nazwę.

ZOBACZ TEŻ: XI PRZEGLĄD CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE 2018

RAPEM OPOWIADA O SPOTKANIU BOGA

Piotr „Poison” Plichta, jeden z wykonawców, wykorzystuje rap, aby opowiadać o swoim osobistym spotkaniu z Bogiem i nawróceniu. W programie profilaktycznym „Nie zmarnuj swojego życia” uczestniczyło ok. 1000 uczniów miejscowych gimnazjów i szkół średnich. Jak zaznaczył prowadzący Łukasz Bęś, tego typu spotkania pomagają młodzieży zmieniać swoje życie i odpowiadać na pytanie, co chcą z nim robić.

 Projekt Kostka 2018 fot. J.Cygan

Projekt Kostka 2018 fot. J.Cygan

Sobotnie przedpołudnie to przede wszystkim przesłuchania w ramach konkursu promującego osoby rozpoczynające przygodę z muzyką hip-hop. Nagrodą dla zwycięzcy była m. in. możliwość nagrania profesjonalnego wideoklipu. DJ Dugi z ekipy „Rób to co kochasz” w formie warsztatowej zaprezentował na czym polega praca profesjonalnego didżeja.

STANISŁAW KOSTKA – KOMIKSOWO

Jako że patron wydarzenia należał do Towarzystwa Jezusowego, nie zabrakło w tym roku także jezuickiego akcentu. Przemysław Wysogląd SJ zaprezentował narysowany przez siebie komiks opowiadający o życiu św. Stanisława Kostki. W homilii poprosił młodych, by wzorem Kostki podążali za swoimi pragnieniami, wśród których najważniejszym jest pragnienie świętości.

ZAPRASZAMY NA: 8. FESTIWAL CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE [WARSZAWA – 27 LISTOPADA 2018]

 Projekt Kostka 2018 fot. J.Cygan

Projekt Kostka 2018 fot. J.Cygan

HIP-HOP I MODLITWA

Sobotni wieczór to seria koncertów. Rozpoczęli laureaci przeglądu muzycznego, a po nich Poison 777, Muode Koty, Rymcerze i Arkadio. Wśród laureatów byli wychowankowie z ogniska wychowawczego w Świdrze-Otwocku, którzy poprzez muzykę chcą opowiadać o życiowej walce, także o wiarę, jaką prowadzą oni sami i ich rówieśnicy. Katecheta ogniska, ks. Filip Manikowski MSF powiedział, że przywiózł swoich wychowanków na Projekt Kostka 2018, aby mogli spotkać prawdziwych chrześcijan: szczęśliwych i zadowolonych z tego, że Jezus Chrystus jest ich Panem.

Przez cały czas trwania imprezy, obecna była „Strefa Modlitwy”, w której trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji uczestników i organizatorów, a misjonarze Świętej Rodziny posługiwali sakramentem pokuty.

Festiwal zakończył się audiowizualnym przedstawieniem „KOSTKA” przygotowanym przez grupę akademicką „KLEMA” z Grodziska Mazowieckiego. Ewangelizują poprzez przedstawienia inspirowane patronami danego roku liturgicznego. Wykorzystując światło i dźwięk chcą odpowiedzieć na potrzeby młodszego pokolenia.

W ocenie burmistrza Złotowa Projekt Kostka 2018 to wydarzenie, które na stałe wpisało się w życie miasta i jest wspaniałą alternatywą dla tutejszej młodzieży. Stanisław Kostka może być dumny 🙂

tekst: ks. Marek Gubernat MSF / mat.prasowe

foto: Ida Balicka, J.Cygan

Może Ci się również spodoba