Światło poszło w miasto! Koncertowe 800 lat dominikanów. [relacja]

Światła Miasta - Owca

Światła Miasta – Owca

Chyba się czegoś nauczyli. Przez te 800 lat. U dominikanów wszystko było na swoim miejscu. W ostatnią sobotę (28 maja 2016) na warszawskim Służewie odbył się koncert ” Światła Miasta ” z okazji wielkiego jubileuszu Zakonu Kaznodziejskiego. Warto było tam być. Bo było pięknie. Zarówno muzycznie (Kayah, Nosowska, Skubas, Bovska, Krylik, magda.lena frączek, Mate.O, Natalia Niemen, Musiał oraz Owca), jak i duchowo (kazanie na 24 gardeł, jednoczesne rozmawianie o Bogu oraz świetne uwielbienie).

 

Dzisiaj jest poniedziałek, a we mnie wciąż tkwi ten czas. Dobry czas. Pod każdym względem – dominikanie stanęli na wysokości zadania i impreza z okazji 800-lecia powstania Zakonu pozostanie w pamięci na długo. Chyba ktoś nieźle omodlił każdy element tego spotkania. Bo Duch Boży był w każdej części tego wieczoru – koncercie, kazaniu i uwielbieniu. Właśnie, widać to już chyba w samej kolejności – to co najważniejsze było na końcu! I bardzo dobrze!

Św. Dominik raczej nie przewidywał, że zakon, który zakładał będzie kiedyś głosił Słowo w taki sposób. A tu proszę – na scenie pojawia się o. Adam Szustak OP i robi za konferansjera. Pojawiają się też gwiazdy muzyki polskiej – Kasia Nosowska, Skubas, Kayah, Atom String Quartet, Skubas, Bovska, niekoniecznie kojarzone z dominikanami 🙂 Potem wchodzi Adam Krylik (dzisiaj solo, a kiedyś związany z Chili My – pamiętacie?), Mate.O, Natalia Niemen, Magda.lena Frączek oraz Agnieszka Musiał. Było na bogato. I jakoś tak naturalnie, bez napięcia. Dużo radości. Zresztą pod sceną też. Taki pokój jakiś. Ludzie siedzą, stoją, bujają się, śpiewają. Bez barierek, ochroniarzy i dymu. Nad całością koncertu czuwała Sylwia Smoczyńska, a muzycznie rewelacyjnie przygotowała Jan Smoczyński.

 

Światła Miasta - magda.lena frączek

Światła Miasta – magda.lena frączek

 

Zaraz po koncercie było kazanie. Ale jakie! Na 4 podesty ustawione pośrodku tłumu kolejno wchodzili bracia i głosili! Słowo Boże – zgodnie z charyzmatem. A mówili o Maryi. O Bogu którego trzeba słuchać, by móc mówić. I o Baranku, który został zabity, a który żyje i zna każde nasze cierpienie. I słyszy. A wszystko to na 24 gardła. Nie mogę zapomnieć też o wspólnym jedzeniu ponad 2500 Bożych Krówek i biciu rekordu Polski w jedzeniu słodyczy. Oraz o jednoczesnym rozmawianiu o Bogu. Tak też się da.

Zaraz po kazaniu rozpoczęła się najważniejsza część wieczoru – koncert uwielbienia, który prowadziła Owca – zespół, który pojawił się niedawno, a już poruszył serca tak wielu ludzi. Niektórzy przyszli specjalnie na ich występ. Choć „wstęp” to niezbyt dobre słowo. Bo przecież sensem istnienia tej formacji jest uwielbienie Boga. Jemu komponują i grają. I oddają wszystko – zgodnie ze słowami ostatniego utworu tego wieczoru. Było świetnie!

 

 

Światło popłynęło. Jak mówił o. Szustak – dominikanie mieli nieść światło Ewangelii w miasta, w brud i ciasnotę uliczek, w biedę fizyczną i duchową ludzi. Rozświetlać mroki. I tak było w sobotni wieczór na Służewie. Światła Miasta są jakieś takie jaśniejsze teraz. Mogłoby być tak częściej.

Zapraszam też do obejrzenie fotorelacji na naszym facebooku.

 

Światła Miasta - ponad 2500 osób rozmawiało o Bogu

Światła Miasta – ponad 2500 osób rozmawiało o Bogu

Światła Miasta - świętowaliśmy 800 lat zakonu Dominikanów

Światła Miasta – świętowaliśmy 800 lat zakonu Dominikanów

Może Ci się również spodoba