Gospel w Gniewie – chrześcijański „Sopot” rozpoczęty!

Łukasz Zając / Radio Głos

Łukasz Zając / Radio Głos

Rozpoczął się XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel w Gniewie. Po raz drugi Chrześcijańskie Granie pojawiło się na jednym z największych wydarzeń związanych z muzyką chrześcijan w Polsce.Pierwszy dzień należy do udanych. Nie mogę doczekać się kolejnego. Festiwal podobnie jak w ubiegłym roku zaskakuje. Na jednej scenie zobaczyłem dawkę najlepszej muzyki Gospel oraz nostalgiczną, ale charyzmatyczną Dorotę Osińską. I ten ostatni występ był największą niespodzianką …

 

Nie liczyłem, że tegoroczna edycja festiwalu Gospel mnie zaskoczy. Pierwszy dzień przyniósł fantastyczne występy takich wykonawców jak Kuba Badach czy Gabi Gąsior. Zaprezentowali oni wraz z Konin Gospel Choir najpopularniejsze polskie jak i zagraniczne utwory muzyki gospel. Szczególnie warty uwagi był występ Badacha – jednego z najlepszych polskich głosów na scenie muzyki rozrywkowej. W utworach poświęconych Bogu jego głos wybrzmiał niezwykle.

Klasykę ale czarnej muzyki połączonej z popularnymi coverami takimi jak „One Love” czy „Happy” Pharell Williams pokazał projekt z Niemiec czyli Peter Mante Gospel Project. Zespół nie jest jeszcze dobrze znany w Polsce, ale często można go spotkać na scenach Europy zachodniej m.in. Danii, Holandii czy Francji.

Odstawała od muzyki gospel … Dorota Osińska. Ale tylko z pozoru. Śpiewane przez nią utwory często odnosiły się do Pana Boga albo do wartości z Nim związanymi. Poza tym, to co jest największym atutem piosenkarki to szczerość, autentyczność… Taka jest również muzyka Gospel.Wracając do występu finalistki Voice of Poland można powiedzieć, że w Polsce pojawiła się artystka na miarę Antoniny Krzysztoń czy Edyty Gepert.  Zarówno osobowość jak i dobór repertuaru pokazuje, że kierunek, jaki obrała Dorota Osińska, to droga idąca wbrew współczesnym trendom.

Pod prąd „płynie” również Festiwal Muzyki Gospel w Gniewie. Od 19 lat ksiądz Zdzisław Osowski dokonuje rzeczy dla wielu niemożliwych. Największe gwiazdy polskiej muzyki występują na jednej scenie często z mniej znanymi wykonawcami chrześcijańskimi. Ogromna scena, profesjonalne nagłośnienie i liczący się w polskim biznesie sponsorzy, to nie tylko jedyne atuty Festiwalu. Poza poziomem organizacyjnym i świetnym doborze artystów, na uwagę zasługuje ilość od lat przyjeżdżających wykonawców z zagranicy. W niedzielę w Gniewie pojawi się Franc Mccomb, przez wielu porównywany do Stevie Wondera. Zarówno rozmachu imprezy i gwiazd nie powstydziłby się już nie istniejący festiwal w Sopocie.

 

Foto: Łukasz Zając / Radio Głos

Youtube: Gabi Gąsior, Kuba Badach. Za: Radio Głos

Może Ci się również spodoba