Małgorzata Hutek - PSALMY

 

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Mate.O & Głyk P.I.K Trio / Kolędy Narodów – Ruda Śląska

2014/12/27 @ 5:00 pm - 7:00 pm

Darmowy
Mate.O - Kolędy Narodów

Boże Narodzenie to czas, który łączy narody wiadomością, że oto narodził się Zbawiciel – Chrystus. Konsekwencje tego wydarzenia chrześcijanie przeżywają na co dzień, ale podczas świąt… świętują szczególnie – przez kolędowanie. 27 grudnia w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej odbędzie się charytatywny koncert Mate.O i Głyk P.I.K Trio na rzecz Andżeliki Polak.

 

KOLĘDY NARODÓW w wykonaniu Mate.O i Głyk P.I.K Trio to program, składający się z kolęd z tradycji różnych narodów, a najstarsza z nich sięga aż XII wieku. Muzycy wykonują w polskich tłumaczeniach m.in. kolędy ukraińskie, angielskie, niemieckie, irlandzkie, sycylijskie i również te, które znamy bardzo dobrze, nasze polskie. Jednak to co wyróżnia ten program to odkrywanie bogatej tradycji kolędowania innych narodów. Nasze, polskie kolędy znamy już bardzo dobrze, teraz jest okazja aby usłyszeć, poznać i śpiewać równie piękne kolędy naszych sąsiadów.

„Kolędowanie… u Nas, w Polsce tak wiernie z pokolenia na pokolenie wyśpiewywane, stało się pretekstem do tego, aby spróbować odkryć w tej bogatej tradycji kolędowania coś „ożywczego”, choć mniej nam znanego lub zapomnianego. Kiedy zacząłem odkurzać stare śpiewniki, wertując ich pożółkłe stronice natknąłem się na stare pieśni z tradycji innych narodów. Niektóre pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa, z domowego kolędowania, kiedy jeszcze żyli moi urodzeni przed stu laty dziadkowie. Melodie ukraińskie, sycylijskie, niemieckie, angielskie i nasze polskie. Wybierając spośród dziesiątek pieśni o narodzeniu Chrystusa, na tym albumie znajdują się tylko nieliczne, gdzie muzyka Hendl’a (Raduj się Świecie), Mendelssohn’a ( Słuchaj brzmi aniołów pieśń) przenika się z melodiami gregoriańskimi z VII w. (Głos wdzięczny z nieba wychodzi – pieśń adwentowa) oraz ludowymi. Przekonałem się, że to stare, ukryte w nich piękno, odkryte na nowo staje się przepiękne. Naszym przywilejem jako muzyków, było je na nowo przywołać i zinterpretować.” – Mate.O

Projekt Kolędy Narodów to fuzja świetnych, doświadczonych muzyków, jak i debiutujących talentów o głębokiej wrażliwości artystycznej. Połączenie rodzinnego Głyk PIK Trio, czyli brzmienia wibrafonu i świetnej sekcji rytmicznej oraz charakterystycznego głosu i gitary akustycznej Mate.O tworzy niepowtarzalne brzmienie, a energia, muzykalność i radość z wspólnego muzykowania zostawiają niezapomniane wrażenia słuchaczom.

 

W listopadzie ukazał się album Mate.O & Głyk PIK Trio – Kolędy Narodów nakładem wydawnictwa Philadelphia Records. Na płycie zarejestrowano 9 pięknych kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, mniej lub bardziej znanych w Polsce, pochodzących z różnych rejonów świata.

Płytę kupisz na www.chrzescijanskiegranie.pl >>>

Mate.O – głos, gitara akustyczna, bouzouki
Irek Głyk – wibrafon
Kinga Głyk – gitara basowa
Patryk Głyk – perkusja
Oprócz stałego składu zespołu w nagraniach udział wzięli:
Joachim Mencel (fortepian, lira korbowa), Natalia Niemen (głos, altówka), Cithara Sanctorum (instrumenty dawne – rebel, psalterium, flety) oraz Arka Noego (śpiew).

 

Zapraszamy do dołączenia do wydarzenia >>>

Szczegóły

Data:
2014/12/27
Czas:
5:00 pm - 7:00 pm
Koszt:
Darmowy
Wydarzenie Category:
Wydarzenie Tagi:
, , ,
Strona internetowa:
domkulturyrsi.pl

Organizator

ATB Info Elektro

Miejsce

Dom Kultury Ruda Śląska
ul. Kokota 170
Ruda Śląska, Polska
+ Google Map
Strona internetowa:
www.domkulturyrsi.pl

chrzescijanskie granie_logo_malutkie

Jeśli chcesz znaleźć płyty tego i innych wykonawców – wejdź na www.chrzescijanskiegranie.pl – największy sklep z dobrą muzyką w Polsce.

Play&Pray - Królestwo