Małgorzata Hutek - PSALMY

 

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Warszawa: 7. warszawski Orszak Trzech Króli 6 stycznia 2015 roku

2015/01/06

6 stycznia 2015 roku mieszkańcy stolicy i turyści, już po raz siódmy, będą obchodzić Święto Objawienia Pańskiego na ulicach Warszawy, idąc wspólnie w Orszaku Trzech Króli. W tym roku kolorowy Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Warszawy w dwóch miejscach: w centrum miasta – od Placu Zamkowego do Placu Piłsudskiego, a także – na warszawskim Targówku.

 

Święto Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego, określane potocznie jako „Święto Trzech Króli” będzie w tym roku wspólnie celebrowane przez Warszawiaków w dwóch miejscach – na Placu Zamkowym, a następnie Placu Piłsudskiego oraz na warszawskim Targówku. Obydwa Orszaki organizowane są przy wsparciu Fundacji Orszak Trzech Króli i w całości są przygotowane przez lokalną społeczność – rodziców, dzieci, nauczycieli, młodzież i sąsiadów.

 

Podczas wspólnego kolędowania, podążając do Stajenki w poszukiwaniu Jezusa Trzej Królowie Kacper VII, Melchior VII oraz Baltazar VII wraz z towarzyszącymi im orszakami dwórek, rycerzy i wojowników, oraz wszystkimi przybyłymi na Orszak, będą mogli oglądać sceny przypominające o wydarzeniach towarzyszących Narodzeniu Pańskiemu.
Centralny Orszak Trzech Króli w Warszawie, zrzeszający organizatorów i uczestników z całej Warszawy oraz okolic, wyruszy tradycyjnie po godzinie 12, z Placu Zamkowego, po modlitwie „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza. Od około godziny 11.00, na trasie Orszaku (ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Królewskiej) oraz na Pl. Piłsudskiego, będzie można oglądać sceny, przygotowane przez 15 warszawskich szkół. Osiem scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii: „Edykt Cezara Augusta”, „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Szałas Pasterzy”, „Brama do Nieba” i „Stajenka”.
Orszak dotrze do Stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego, tym razem ulicą Królewską, aby pokłonić się Dzieciątku i złożyć niesione dary. Po pokłonie zostanie odczytana Ewangelia. Następnie na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd. Wspólne kolędowanie na pl. Piłsudskiego będzie trwało do godziny 15.

 

Jak co roku uczestnicy Orszaku zostaną wyposażeni w orszakowe korony oraz śpiewniki, a Anioły dokonają „spisu ludności” przy pomocy orszakowych naklejek.Jak w roku ubiegłym, od godziny 16 odbędzie się Międzynarodowy Koncert Kolęd, na scenie na Placu Zamkowym.
– Orszak Trzech Króli jest organizowany rodzinnie. Każdy z członków rodziny ma swoje role i zadania. Dzieci w wieku przedszkolnym zasilają grono Aniołków i Pastuszków, dzieci szkolne tworzą królewskie orszaki, dorośli i młodzież występuje w scenach na mansjonach. Rodzice zabezpieczają również wszystkie działania organizacyjne, logistyczne, Straż Ojcowską i wiele innych. Młodzież gimnazjalna i licealna to dzielni wolontariusze rozdający korony i śpiewniki. Stąd potrzeba znalezienia miejsca dla tych najmłodszych. – mówi Legat Warszawski Bartłomiej Bernaś.

 

Na Placu Piłsudskiego poza „Stajenką” będzie znajdował się „Szałas Pasterzy” oraz „Brama do Nieba”, gdzie już od godziny 11.00 będzie można oglądać przygotowany program artystyczny.
Aktorzy i organizatorzy Orszaku wywodzą się z 23 warszawskich szkół, przedszkoli i organizacji harcerskich, ich przyjaciół oraz znajomych. Są to: Szkoła „Żagle”; „Strumienie” Szkoła Podstawowa, Gimnazjum i Liceum; Katolicki Zespół Edukacyjny im. Ks. Piotra Skargi; Szkoła Podstawowa im. św. Franciszka; Pijarskie Szkoły w Warszawie; Szkoły im. Cecylii Plater-Zyberkówny; Zespół Szkół Przymierza Rodzin nr 3 na Bielanach; Szkoła Podstawowa nr 109 im. Świętej Rodziny; Zespół Publicznych Szkół Katolickich im. ks. Jana Twardowskiego w Ząbkach; Zespół Szkół Sióstr Imienia Jezus im. bł. Honorata Koźmińskiego; Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Laskach; Archidiecezjalne Gimnazjum Męskie im. Ks. Jerzego Popiełuszki; Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Bł. Ks. R. Archutowskiego; Przedszkole nr 210; Niepubliczne Gimnazjum Wyspa JP2. Wspierają je organizacje: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Federacja Skautingu Europejskiego, Związek Strzelecki „Strzelec”, Szkoła Główna Służby Pożarniczej.

 

Światowe Dni Młodzieży na Orszaku Trzech Króli.

 

Na placu Piłsudskiego znajdzie się namiot informacyjny oraz Wolontariusze, którzy będą przybliżać organizację Światowych Dni Młodzieży w Polsce. Będą również zapraszać mieszkańców Warszawy do współpracy.Orszak Trzech Króli na falach Radia Warszawa. 6 stycznia 2015 r. od godz. 12.10 wspólne kolędowanie na ulicach Warszawy i w Radiu. Te same kolędy, to samo wykonanie. Jeżeli potrzebujesz wsparcia w kolędowaniu na Orszaku ustaw radio na 106,2 FM. Kolędujmy wszyscy razem w drodze do Stajenki!

 

Praski Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami dzielnicy Targówek, na terenie diecezji Warszawsko-Praskiej i rozpocznie się o godzinie 13.30. Początek nastąpi przed Domem Kultury Świt (ul. Wysockiego 11). Następnie Orszak przejdzie ulicą Bartniczą, przetnie ul. Rembielińską i zakończy swoją trasę w Parku Bródnowskim, gdzie będzie usytuowana główna scena. Przy scenie zostanie przygotowana żywa Stajenka ze zwierzętami. Na trasie Orszaku zostanie rozmieszczonych 6 mansjonów, czyli scen. Obsadę aktorską mansjonów stanowią uczniowie, rodzice i nauczyciele szkół publicznych z Targówka, a także grupy aktorskie działające po prawej stronie Warszawy – Teatr Nauczycielski, Teatr Rodzicielski. Całość aktywnie wspiera Dom Kultury Świt. W trakcie przejścia Orszaków w wielu miejscach, będą śpiewane kolędy przez liczne chóry zaproszone do współpracy. Do organizacji i ubogacenia Orszaku włączyły się także wspólnoty parafialne ze szczególnym, uwzględnieniem parafii Matki Bożej Różańcowej, św. Marii Magdaleny, św. Siostry Faustyny – wszystkie z Bródna, a także Świętej Rodziny z Zacisza. Orszak odbędzie się pod patronatem i dzięki dużemu wsparciu Burmistrza Dzielnicy Targówek. Do patronatu nad Orszakiem, został zaproszony również Arcybiskup Diecezji Praskiej.
Poza mieszkańcami Targówka, kolejnej lokalnej wspólnoty, która miała potrzebę zorganizowania Orszaku, swoimi siłami, na swoim terenie. Od kilku lat Orszak Trzech Króli jest organizowany w Płońsku, Łomiankach, Baniosze, Ożarowie Mazowieckim, Kozienicach, Szymanowie, Pruszkowie, Mińsku Mazowieckim, Kutnie, a w tym roku pójdzie również po raz pierwszy w Nadarzynie i Górze Kalwarii.
Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Święcie Objawienia Pańskiego. Zachęcamy również do udziału w Konkursach zorganizowanych przez Fundację Orszak Trzech Króli.

 

Szczegóły na stronie www.orszak.org i www.warszawa.orszak.org.

Miejsce

Nienazwane Miejsce
Warszawa, + Google Map

chrzescijanskie granie_logo_malutkie

Jeśli chcesz znaleźć płyty tego i innych wykonawców – wejdź na www.chrzescijanskiegranie.pl – największy sklep z dobrą muzyką w Polsce.

Play&Pray - Królestwo