Święto Młodych razem ze Staszkiem – Projekt Kostka 2017

Projekt Kostka 2017

Projekt Kostka fot. Patrycja Banach

Chcą wyjść z Jezusem poza mury kościoła, pokazując, że wiarę można połączyć również z dobrą zabawą. Przygotowanie Projektu Kostka od kilku lat angażuje wielu ludzi ze Złotowa i okolic: organizatorów, wolontariuszy, sponsorów czy patronów medialnych. Efektem są trzy dni koncertów, warsztatów i konferencji. Zobaczmy jednak jak to wygląda „od kuchni”.

Kto tworzy Projekt Kostka 2017 ?

„Zespół składa się w większości z ludzi młodych z niesamowitym potencjałem. Każdy z nas ma rożne pomysły, aby jak najlepiej dotrzeć do młodzieży. Przez cały rok angażujemy się w prace przygotowujące. Jest to m. in. prowadzenie strony internetowej czy aktywność na portalach społecznościowych” – informuje Jowita, od początku zaangażowana w projekt.

„Samo tworzenie spotkania zaczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu, kiedy to w 2011 r. Misjonarzom Świętej Rodziny oddano kościół „szkolny” p.w. św. Stanisława Kostki w Złotowie. Wtedy narodziła się idea stworzenia wydarzenia ewangelizacyjnego, które będzie zrzeszało młodych ludzi poza murami kościoła” – wspomina Dawid, który jest również współorganizatorem od samego początku.

Zobacz też: Projekt Kostka 2017 – Złotów / Grubson, PAX, Anatom, Edzio

Jak to wyglądało w tym roku?

Pierwszy jest pomysł, rezerwacja terminów proponowanych wykonawców, miejsca i ustalenie budżetu: przygotowanie wniosków o dofinansowanie i szukanie pomocy u sponsorów. Organizatorzy współpracują m.in. ze Stowarzyszeniem na Rzecz Oświaty w Złotowie, I Liceum Ogólnokształcącym, Zespołem Szkół Katolickich i innymi instytucjami. Później „tylko” realizacja i tutaj wkraczają Liderzy Projektu Kostka i Wolontariusze, razem około 50 osób.

„Plakaty: ich projekt i dystrybucja, organizacja noclegów, identyfikatory, obsługa artystów, przygotowanie pomieszczeń i garderoby, zaopatrzenie w wodę, zapewnienie posiłków itd. – to wiele zadań, którym musimy sprostać” – dodaje Ania.

Tegoroczne spotkanie jest nazwane festiwalem, ponieważ chcą, aby jak najwięcej młodych zaangażowało się w nasze wydarzenie. A poza tym dajemy szansę utalentowanej młodzieży, może też mały impuls do pokazania się na scenie przed swoimi rówieśnikami. Nad organizacją całości wydarzenia Projekt Kostka 2017, nad każdym, nawet najmniejszym szczegółem, pracuje wielu młodych, także „młodych duchem”. Większość z nich już od zeszłego roku pyta o możliwość zaangażowania się na następny rok.

Dlaczego hip-hop?

„Mieliśmy wiele naprawdę różnych pomysłów. Przede wszystkim zadaliśmy sobie pytanie: jaki rodzaj muzyki ma przewodniczyć tegorocznemu wydarzeniu oraz w jaki sposób możemy dotrzeć do problemów dzisiejszej młodzieży. Wybraliśmy hip-hop. Trzeba było też zdecydować się na wykonawcę, który przyciągnie młodzież na wydarzenie, co też było nie lada wyzwaniem, ponieważ katoliccy wykonawcy nie są tak popularni w środowisku młodzieżowym. Ostatecznie padło na Grubsona. Stwierdziliśmy, że jest na tyle znanym artystą w środowisku młodzieży, właśnie tej niekoniecznie „kościołowej”, że z pewnością z chęcią wybiorą się na jego występ, zderzając się z młodymi osobami żyjącymi Ewangelią na co dzień” – wspomina Dawid.

To właśnie po to jest Projekt Kostka, aby młodzi ludzie, zagubieni w codzienności, mogli odnaleźć siebie poprzez świadectwo rówieśników. Nie ma bardziej skutecznej metody zachęcenia do udziału w tym wydarzeniu niż nasze żywe i pozytywne świadectwo, którym pokażemy, że bycie katolikiem jest naprawdę radosne.

A gdzie w tym wszystkim „Staszek”?

Staszek to był ktoś! Jego postawa, pracowitość i głęboka wiara to na pewno cechy, których aż chce się od niego uczyć.

„Św. Stanisław Kostka jest dla mnie autorytetem, swoją postawą uczy, jak być młodym człowiekiem niezależnym od otoczenia, ale żyjącym według prawdziwych wartości” – opowiada Ewelina.

Projekt Kostka jest świadectwem młodych ludzi, którzy wychodzą ze swoją wiarą poza mury kościoła. Niesamowitym doświadczeniem jest uwielbienie Boga pod sceną, ponieważ wtedy przychodzi czas na to, że nie zwracamy uwagi na otoczenie, ale nasze myśli skierowane są w modlitwie do Tego, dla którego chwały się tam gromadzimy.

Ks. Piotr Klimecki MSF, który jest po raz pierwszy zaangażowany w organizację, bierze odpowiedzialność za tzw. strefę modlitwy. Doświadczenia liderów z poprzednich lat wyraźnie pokazują, że konieczne jest mocne zaplecze duchowe. Dlatego niedaleko sceny hip-hopowej urządzona będzie kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu, jest możliwość spowiedzi, wspólnej modlitwy wstawienniczej czy po prostu rozmowy o ważnych sprawach, o Panu Bogu. Głównym celem Spotktania jest niesienie Chrystusa tym, którzy przyjeżdżają: po warsztatach ewangelizacyjnych młodzi wychodzą do młodych z Ewangelią na ustach.

 

Oprac. Katarzyna Kaczmarek / foto. Patrycja Banach

Może Ci się również spodoba