Wróć do domu Ojca i ciesz się razem z nim – Back Home Warsaw

Back Home Warsaw

mat. prasowe

Co miesiąc w trzeci poniedziałek w Kościele Św. Andrzeja Boboli w Warszawie odbywa się niezwykły wieczór uwielbienia pod nazwą Back Home Warsaw. O godzinie 19:00 uczestnicy gromadzą się na parafialnej Mszy Świętej, a tuż po niej około godziny 20:00 rozpoczyna się modlitwa uwielbienia. Tradycja tych spotkań sięga kwietnia 2012 roku, kiedy to odbył się pierwszy wieczór chwały pod nazwą Back Home. Został on zorganizowany w ramach tygodnia ewangelizacji Warszawy przez wspólnotę DOM w Ramionach Ojca i Stowarzyszenie Polskiej Muzyki Chrześcijańskiej MuzaDei.

Zobacz też: Być autentycznym przed Bogiem – Uwielbienie na Pradze [relacja]

 

Jak mówią członkowie wspólnoty DOM: „szybko odkryliśmy, że mamy w sercu organizowanie w sposób regularny wieczorów uwielbienia, chcieliśmy stworzyć przestrzeń dla mieszkańców Warszawy do spotkania się z Bogiem jako Ojcem”. Pięć miesięcy później rozpoczęły się comiesięczne wydarzenia pod nazwą Back Home Warsaw (w skrócie BHW). Ich motywem przewodnim stał się powrót do domu Ojca, zachwyt Bogiem, odnowienie w Nim naszej godności Dziecka Bożego.

Spotkania gromadzą ludzi w każdym wieku. Jest sporo osób młodych, pojawiają się starsze osoby, którym podoba się taka forma modlitwy. Wieczory uwielbienia przyciągają też małżeństwa z dziećmi, które mają swoje specjalne miejsce blisko ołtarza. Organizatorzy z radością witają nowych gości, starając się aby te wieczory były doświadczeniem spotkania Kościoła jako rodziny, gromadzącej się wokół Ojca w niebie.

Ojciec Roman Groszewski, który jest jedną z osób zaangażowanych w organizację tych wieczorów od samego początku, mówi:

„Back Home oznacza ‘wróć do domu’. To wołanie serca Boga o Jego bliskość i obecność w naszym życiu. Bóg jest dobry, kocha nas i pragnie, abyśmy do Niego przychodzili takimi, jakimi jesteśmy. Nieważne, jak wielkie są twoje grzechy i jak bardzo czujesz się niegodny, Bóg pragnie spotkać się z tobą, ma wyciągnięte ramiona i czeka na twój powrót. Chce, żebyś przyszedł do Niego z tym wszystkim co ciebie boli i nęka. On ciebie nie odrzuci, On ciebie nie potępi, On ciebie nie wyszydzi, nie wyśmieje. Uwielbienie jakie odbywa się na BHW to przestrzeń, w jakiej możemy Go spotkać i doświadczyć. Możemy przyjść do Niego i być przed Nim sobą – przed Tatą, który nas kocha.”

Filary uwielbienia

Filarami Back Home Warsaw są trzy rady ewangeliczne: czystość, ubóstwo i posłuszeństwo. Ubóstwo oznacza organizację tego wydarzenia bez nastawienia na jakikolwiek zysk. Każde BHW prowadzone jest przez osoby zaangażowane w to wydarzenie całkowicie za darmo. Posłuszeństwo polega na byciu wsłuchanym w wolę Bożą i podążanie za prowadzeniem Ducha Świętego przez liderów w modlitwie i organizacji wieczoru. Czystość formy wyraża się w dbałości o to, aby muzyka była grana profesjonalnie. Czystość treści oznacza, skupienie się podczas modlitwy wyłącznie na uwielbianiu Boga i nie zajmowanie się prośbą, dziękczynieniem czy przebłaganiem. Dlaczego modlitwa wyłącznie poprzez uwielbienie?

Organizatorzy wieczorów wyjaśniają: „wierzymy, że gdy my się zajmujemy uwielbianiem Boga i stajemy w zachwycie przed Nim, On zajmuje się naszymi sprawami.” Może nam się wydawać, że uwielbienie to jest taka wzniosła modlitwa, do której potrzeba specjalnych warunków, jakiejś doskonałości i wolności w sercu, a zasadniczo chodzi o to, żeby się nie zajmować sobą, nie zajmować się swoimi problemami i tym co ciągnie nas w dół. Kiedy widzimy, jaki jest Pan Bóg, jakie jest Jego serce dla nas, jak jest potężny i wszechmocny, zmienia się perspektywa patrzenia na nasze życie. Wtedy dostrzegamy, że zmienia się nasz nastrój, nasze spojrzenie, a problemy które wydawały się wielkimi, już tak wielkie nie są. Nagle zaczynamy widzieć nowe rozwiązania i mamy nową siłę, żeby stanąć wobec tych przeszkód. Uwielbienie, to nie jest ignorowanie przeciwności jakie pojawiają się w życiu, ale patrzenie na nie z zupełnie innej perspektywy, z perspektywy Pana Boga.”

Na Back Home Warsaw panuje pełna radości i entuzjazmu atmosfera modlitwy, która jednych zaskakuje, a innym pomaga poczuć się jak w domu. Sposób w jaki prowadzona jest modlitwa nie jest przypadkowy. Organizatorzy mówią:

„chcemy uwielbiać Boga na sposób biblijny. W wielu psalmach jest napisane ‘wykrzykujcie na cześć Pana wszystkie ziemie, klaszczcie w dłonie, tańczcie przed Nim, przechwalajcie się swoim Bogiem’. W taki sposób oddawał Bogu chwałę Król Dawid, kiedy tańczył przed Arką, nie patrząc na to co sądzą o tym Jego poddani. Chcemy was zachęcić do oddawania Bogu chwały w taki sposób, nie przejmując się tym co o nas inni myślą, abyśmy byli przed naszym Bogiem sam na sam, oddając mu chwałę w taki sposób jak On tego pragnie.”

Ojciec Roman dodaje: „Nas nauczono modlitwy, która jest powtarzaniem pewnych formuł albo medytacją. Ale modlitwą może też być taniec, podnoszenie rąk, głośny śpiew i uwielbienie. Chcemy was tego nauczyć. Chcemy wam dać też przestrzeń do nauczenia się takiego sposobu modlitwy, przestrzeń do tego, żeby być przed Bogiem z tym co jest w naszym sercu i w naszym ciele, uwielbiać Go i oddawać Mu chwałę. Być może to wszystko wydaje się wam nowe i nieznane, może to jest jakieś ryzyko, żeby przyjść. Chcemy was do tego bardzo zachęcić. Zapraszamy!”

Back Home Warsaw zmienia serca – świadectwa uczestników:

KRZYSIEK: Wyjątkowy dla mnie był/jest BHW z listopada 2015. Słucham go prawie każdego dnia od samego rana, jak tylko wstanę włączam komputer i odtwarzanie BHW. Żaden inny tak na mnie nie działa, ani nigdy wcześniej nic tak na mnie nie działało, żadna książka, film, czy rozmowa, jak właśnie ten BHW. Wszystko do mnie przemawia i… „wypełnia” mnie 🙂 W trakcie słuchania zaczynam sam śpiewać, tańczyć, podskakiwać, unosić ręce, wczuwać się w każdą najdrobniejszą chwilę. To co mnie ogarnia jest trudne do opisania. To tak, jakby Duch Święty nagle mnie wypełniał po brzegi i napełniał spokojem, radością i Bożą obecnością. Żaden podręcznik z samorozwoju mi tyle nie pomógł, co właśnie słowa z tego BHW, więc jest on dla mnie swego rodzaju ‚poradnikiem na życie’ 🙂 Ale to nie jedyne, dlaczego listopadowy BHW jest wyjątkowy.

Otóż na samym jego początku zwracacie uwagę, jak ważne jest żeby uczestniczyć w uwielbieniu. To ma znaczenie, czy siedzimy, czy wielbimy, bo to ma znaczenie dla świata i dla tego, jak szybko przyjdzie do nas Bóg oraz inni dzięki nam mogą się nawrócić. I co ciekawe, znam osobę która po 13 latach deklarowania ateizmu nawróciła się mniej więcej w tym czasie po uwielbieniu! 🙂 Czy to przypadek? 🙂 Oczywiście wziąłem tą osobę na następny BHW i był on zachwycony.

OLGA: Kochani, muszę Wam napisać jak wiele dobra dzieje się dzięki uwielbieniu BHW. Dzisiaj o Piotrku – moim koledze z pracy. Zawsze uważałam go za lekkoducha. Nawet jeśli opowiadałam w pracy o Bogu, to Piotrka zawsze pomijałam, bo przecież on taki szalony, pstro w głowie, żyje w związku niesakramentalnym, chodzi na jakieś dziwne imprezy, na pewno nic nie zrozumie. I Bóg kiedyś mi to pokazał, zapytał się mnie dlaczego go pomijam, dlaczego oceniam, więc pomyślałam, trudno, zaproszę go na BHW. Na pewno wyśmieje ale co tam, zaproszę. I tak się stało. I Piotrek przyszedł.

Skończyła się Msza Święta o 19.00 więc podchodzę do niego żeby mu powiedzieć, że teraz dopiero się wszystko zacznie, a on ma łzy w oczach i mówi, Olga, ja Ci dziękuję, że ty mnie tu zaprosiłaś. A ja w tym szoku odpowiadam, Piotrek, ale to się dopiero zacznie 🙂 Bóg zaskoczył nas oboje. Piotrek został. Tańczył, wyciągał ręce, leżał, jak dziecko. To było chyba we wrześniu. Od tamtej pory pierwszy przypomina mi o BHW. Wszystkim o tym opowiada. I tym, do których ja nie miałabym odwagi podejść i powiedzieć o tym tak swobodnie. Dzięki niemu kolejne osoby przychodzą na BHW. Ostatnia osoba, o jakie kiedyś bym pomyślała, dziś w mojej pracy najgłośniej mówi o Bogu. Boże dziękuję Ci za Piotrka 🙂 A na najbliższe BHW namówiliśmy kolejnego kolegę z firmy 🙂

FILIP: Jeszcze na początku 2015 roku byłem osobą nie wierzącą a Msze św. były raczej nudną koniecznością, na które wysyłali mnie w dzieciństwie moi rodzice. Oczywiście jak wielu zamiast na msze chodziłem sobie do lasu, godzina przechodzona była w końcu lepsza niż nudne kościelne pojękiwanie. No i tak sobie żyłem bez świadomości o niesamowitości. Tak sobie pracowałem i podróżowałem po różnych miejscach, aż tu nagle kolega powiedział, że jest coś takiego jak Back Home Warsaw.

Pierwszy BHW pamiętam bardziej jak coś takiego swobodnego. Jak nie kościół, coś dziwnego co nie mieściło się w moich ramach, niby kościół bo jest krzyż i wygląda jak kościół ale jednocześnie można sobie chodzić gdzie się chce i czuć tą swobodę. Ludzie jacyś tacy uśmiechnięci… Słucham, modlić się nie umiałem, zresztą nie bardzo rozumiałem czemu miałbym to robić, no i sobie myślę dobra będę otwarty i coś tam sobie w myślach pośpiewam i zdarzyło się dla mnie coś bardzo ważnego. Jedna z osób z DOMu zaproponowała wspólną modlitwę. No i złamało mnie jak suchy wafelek. Tam w środku. Tam gdzie tylko Bóg mógłby dotrzeć. (…)

Pamiętam jak głupio się wtedy czułem cały w łzach, no przecież faceci nie płaczą, ale wtedy w tamtej chwili, w tej modlitwie było mi wszystko jedno po prostu szedłem za głosem. Teraz już wiem, że to nie tylko uśmiechnięci ludzie z mnóstwem pozytywnej energii. Teraz już wiem, że to nie tylko fajna muzyka. Teraz już wiem, że to nie tylko emocje, choć jest ich tyle że hoho. Wiem też, że będzie tego więcej jeżeli tylko będę dalej chcieć podążać tą drogą. I co najważniejsze wiem, że „to” to Bóg.

 

Ekipa Back Home Warsaw

Ekipa Back Home Warsaw

Ekipa

Zespół, który przygotowuje każde spotkanie Back Home Warsaw to kilkadziesiąt osób: liderów uwielbienia, liderów modlitwy, muzyków, wokalistów, osób zajmujących się nagłośnieniem i zapleczem technicznym. Od początku głównym organizatorem wieczorów była wspólnota DOM w Ramionach Ojca, ale w zespole są również przedstawiciele innych wspólnot i środowisk, nie tylko z Warszawy. W trakcie ŚDM uwielbienie z cyklu Back Home odbyło się zarówno w Warszawie, jak i w kościele ojców Jezuitów w Krakowie. Z tej okazji wydana została płyta z nagraniami piosenek, śpiewanych podczas wcześniejszych wieczorów uwielbienia, która była rozdawana uczestnikom BHW. Każdy wieczór uwielbienia jest również transmitowany na żywo przez Internet, a nagrania archiwalne można znaleźć na YouTube. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.wspolnotadom.pl oraz na Facebooku na profilu Back Home Warsaw.

Autor tekstu: Ewa Biedulska

foto: mat. prasowe

Może Ci się również spodoba